Skip to content
  • FR
FR
  • About us
    Building, illuminated glass towers on either side of an old, square, stone building.

    About us

    We're here to help you understand what the Bank of Canada does and how it matters to you.

    About the Bank of Canada

    Find out what the Bank does, who runs the Bank and how it is separate from the political process.

    Connect with us

    We’d love to hear from you! Contact us by email, phone or mail—or join us on social media.

  • Visit

    Visit

    • Plan your visit
    • Accessibility and special needs
    • Code of conduct
    • COVID-19 protocols

    Sensory Sundays

    We’re turning down the lights and the volume for our sensory-sensitive visitors—explore the Museum using more than eyes and ears.

    Connect with us

    We’d love to hear from you! Contact us by email, phone or mail—or join us on social media.

  • Explore

    Exhibitions

    • Permanent exhibition
    • Special exhibitions
    • Travelling exhibitions
    • Past exhibitions

    Blog

    Collection

    • About the Collection
    • Collection Services
    • Canadian Bank Notes Series
    • Search the Collection

    New acquisitions—2024 edition

    Bank of Canada Museum’s acquisitions in 2024 highlight the relationships that shape the National Currency Collection.

  • Learn

    Learn

    • Activities and games
    • Education blog
    • External resources
    • Lesson plans
    • School programs
    • Video discussion guides
    • Upcoming webinars

    Budgets: Math for life

    Students will use math skills to create a budget for a class event or activity.

    You are the economy

    A set of six lessons to explore economics with your students.

  • Home
  • Learn
  • Lesson plans

Value for money: Determining unit price

January 22, 2025
Share this page on Facebook
Share this page on Facebook
Share this page on X
Share this page on X
Share this page on LinkedIn
Share this page on LinkedIn
Share this page on Google Classroom Created with Sketch.
Share this page on Google Classroom
Share this page by email
Share this page by email

Grade 4 students will learn how to calculate a product’s unit price and total cost and determine if something is a real deal.

You can save a copy of this webpage by using the Print: Save as PDF feature of your browser.

Overview

Big idea

We use division and multiplication in daily life when we find the unit price of a product and determine the best value for money.

Total time

60 to 75 minutes

Grade level

Grade 4; Elementary Cycle 2

Subject areas

Math

  • estimate the total cost of transactions involving multiple items
  • describe ways of determining whether something is reasonably priced
  • solve a situational problem that involves more than one type of information
  • solve problems using multiplication and division, including problems using money and different units of measurement
  • represent money using decimals and solve problems, including money problems, which involve decimals

Financial literacy

  • develop knowledge and skills to determine whether something is a good value
  • make simple financial decisions that involve spending
  • make responsible choices for you and your family that are supported by knowledge and skills

Learning objectives

Students will:

  • use division to determine the unit price of a grocery store product
  • use multiplication to determine the total cost of a product from the unit price
  • compare the unit price of a product and choose the best value for money when shopping

Materials

Classroom supplies and technology

  • pencils
  • printer
  • scissors
  • white board (or chart paper) and markers
  • optional: smartboard or projector
  • optional: calculators

Worksheets

  1. Download the activity and answer sheets.
  2. Print worksheets and graphics for each student:
    • Activity 1: “Reading price labels” (one copy for every four students, or show on a screen)
    • Activity 2: “Finding the unit price” (one copy for each student or pair of students), “Calculating the unit price” (one copy for each student or pair of students)
Looking for more money worksheets and lessons? Check out our other financial literacy lesson plans from grades K-6.

Activity 1: Reading price labels

In this activity, students will learn how to read labels in grocery stores and what unit price means.

Time

20 minutes

1.1 Opening discussion

Discuss with your students what they notice about prices when they visit a store—especially a grocery store.

Ask the following questions to get them thinking critically about what they see.

  • How do you know how much something costs?
  • What does it mean to get a good deal? How do we find the best deal?
  • What does it mean for something to be on sale? Is a sale always the best deal?
  • Why is it important to be aware of how much money you’re spending?

1.2 Worksheet activity: Reading price labels

Divide the students into groups of four. Hand out a copy of “Reading price labels” to each group. Alternatively, display it on the projector for the whole class.

Infographic, map of Canada behind 4 rectangles holding images of groceries along with the package price and the price by amount.

Demonstrate how to read price labels with grocery prices from across Canada.

Demonstrate how to read a label at a grocery store to determine the unit price. The illustration has several examples from different parts of Canada.

Explain the following terms. You may want to write them on the board or a piece of chart paper.

  • Unit price is the cost of one item or one standard unit of measurement of an item. Different grocery items are divided in different units. For example, because eggs are grouped and sold by size, their unit price is the cost for each egg. In contrast, apples are different sizes. They are usually priced by weight, such as the cost per 100 grams. A liquid like milk would be priced per 100 millilitres.
  • Quantity is the amount of a product in a package. This can be measured in grams or millilitres, or by the number of items.
  • Total cost is the amount you’ll be charged for a product. In some cases, taxes are charged on top of this amount. In Canada, taxes aren’t charged on basic groceries, but can be charged on candy, soft drinks, chips and some other groceries.
Most of the time, grocery stores put the unit price on the label, which helps you compare the unit prices between similar items. Other times, you will have to calculate the unit price for yourself.

Have the students look at the [other/remaining] examples on the sheet. Ask the following questions, and help them through the answers by showing the math on the board.

  • If you know the quantity and the total cost, how would you calculate the unit price?
    • Divide the total cost by the quantity.
      • For the chicken fingers, you can divide the total cost by the number of chicken fingers in the box to find the price for each.
    • For the potatoes and salmon, you are looking for the cost of 100 grams—not 1 gram—so you’ll first need to divide the quantity by 100. For example, to calculate the price for 100 grams of salmon,
  • If you know the quantity and the unit price, how would you calculate the total cost?
    • Multiply the unit price by the quantity. For example, if the potatoes are listed for $2 each and you need three potatoes, you would multiply the unit price ($2) by the quantity (3) to find the total cost: $6.
  • When would you need to use the unit price at the store?
    • when you’re comparing two different products like apples and oranges, two different brands of the same product, or different sized packaging of the same brand to find the best deal
    • when you’re determining whether a sale is a good deal

Products, especially groceries, don’t cost the same in all parts of the country. Many factors contribute to these differences such as:

  • In British Columbia, salmon might be cheaper than in other parts of Canada because it’s farmed nearby.
  • In Prince Edward Island, potatoes may be cheaper because the province grows one-quarter of all the potatoes grown in Canada.
  • In the North, groceries are more expensive because they have to be shipped from far away, sometimes by boat or plane. In Nunavut and other northern communities, frozen chicken can cost three or four times as much as in a big city in the south.

Activity 2: Finding the unit price

In this activity, students will learn how to find and calculate a unit price from a total cost, and the reverse, the total cost from the unit price.

Time

35 to 45 minutes

2.1 Worksheet activity: Finding the unit price

Have the students work individually or form pairs. Hand out the “Finding the unit price” worksheets.

Do the first question together so students can practice finding the unit price on a price tag and choosing which product is the best deal.

Exercise sheet that resembles a flyer advertising grocery store specials. Each product image accompanied by a package price, an amount of product and a blank box to fill in.

Practice finding the unit price with different quantities.

Exercise sheet that resembles a flyer advertising grocery store specials. Each product image accompanied by a package price, an amount of product and a blank box to fill in.

Practice finding the unit price with different quantities.

Then have your students or pairs complete the next questions. Note that in the last question, the unit price is blank and students will have to calculate it themselves.

Students may need to use a calculator for the final question and for the next worksheet, especially when the units increase and prices are per 100 grams or per 100 millilitres.

Once students have completed both pages, display the "Finding the unit price" answer key on a projector or smartboard. Have the students correct their answers together as a class."

Take a moment to review the final question (#4) together.

2.2 Worksheet activity: Calculating the unit price

Hand out a copy of the “Calculating the unit price” worksheet to each student or pair. Students will use division or multiplication to find the missing amounts. Do the first question together, then allow students or pairs to finish the worksheet on their own.

Exercise sheet that resembles a flyer advertising grocery store specials. Each product image accompanied by 2 of either a package price, an amount of product or a unit price.

Find the missing unit price or total cost for each product, then estimate the total cost of your grocery cart.

When the students have completed all the answers, they should use mental math to add the total cost of each product and find/calculate the overall cost of their groceries.

Once students have completed the worksheet, display the "Calculating the unit price" answer key on a projector or smartboard. Have the students correct their answers together as a class.

2.3 Discussion

Discuss the topics of price and preferences with students:

  • Are products on sale always the best deal?
    • Sometimes a sale sticker doesn’t make it the best deal. You can use or calculate the unit price to compare brands or quantities and find out for sure.
  • What other factors might influence you when you’re shopping? Some examples:
    • You might have a favourite brand that you want to buy because you prefer the taste or the ingredients.
    • Your decision might also be influenced by what is best for the environment. Think about the yogurt on the "Finding the unit price" worksheet. The individual tubs might be a better deal, and they are easier to bring to school. But they create more waste.
    • Maybe you can’t eat 30 eggs before they go bad, even if they are a better deal than buying 12 eggs. This creates food waste, which isn’t good for the environment or your budget. But 30 boxes of pasta will probably last long enough for you to use them all!

Conclusion

Time

5 to 10 minutes

Tell your students that today they learned two skills that will help them be smart consumers. Learning how to choose a product and understand what things cost helps us be smarter with our money. Thinking critically to make informed decisions about how you use your money can help you save and plan for your financial future. This is important for people of all ages.

Key takeaways

  • Unit price helps you compare different products and decide if a product is a good value. This is important while shopping to make sure you are spending your money wisely.
  • You can calculate a product’s unit price by dividing the total price by the quantity.
  • You should look at every factor, including prices and preferences, when you decide what to buy.

Extensions

  • Practise finding and calculating unit price and estimating total cost using print or online flyers from local grocery stores.
  • To deepen students’ understanding of price differences across Canada, use online flyers to compare prices in your city with those in a city in a different province or territory, especially a city or town in a remote location.
  • Introduce the economic concepts of consumers, producers, goods, services and trade with our lesson plan “Trade Rules”—a fun, interactive game that uses cards.
  • Learn about making decisions about what to buy with our activity “Needs or Wants? That is the question!”
  • Expand on decision making while grocery shopping with our activity “The economics of suppertime.” This also makes a great take-home activity!
Content type(s): Lesson plans
Subject(s): Financial literacy, Math
Grade level(s): Grade 04

On this page
Table of contents

30 Bank Street
Ottawa, ON
K1A 0G9, CANADA
613‑782‑8914

  • Things to do

  • Plan your visit
  • Find educational resources
  • Search the Collection
  • Connect with us
  • Things to see

  • Canadian bank notes
  • Exhibitions
  • Blog
  • Videos
  • Things to know

  • Accessibility and special needs
  • Careers
  • Code of conduct
  • COVID-19 protocols
  • Privacy
  • Social media
●●
Bank of Canada Museum

Visit the Bank of Canada web site ›

We use cookies to help us keep improving this website.

Accept and continue